PIC16F1827-E/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1827-E/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 18SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
RoHS :
Details
Number of I/Os :
16 I/O
Frequency :
32MHz
Data Converter :
A/D 12x10b
Number of ADC Channels :
12
Pin Count :
18
Core Size :
8-Bit
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Memory Size :
7kB
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Base Product Number :
PIC16F1827
Microchip
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Number of I/O :
16
Number of UART Channels :
1
Watchdog Timer :
yes
Radiation Hardening :
No
Product Status :
Active
Number of Pins :
18
Terminal Form :
Gull wing
Number of Timers/Counters :
5
Program Memory Type :
Flash
DMA Channels :
No
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Factory Lead Time :
7 Weeks
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Base Part Number :
PIC16F1827
ECCN Code :
EAR99
Length :
11.55mm
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Data Converters :
A/D 12x10b
Surface Mount :
yes
ROM (words) :
Device Core :
PIC
Speed :
32MHz
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of I2C Channels :
2
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Has ADC :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
RAM Size :
384 x 8
EEPROM Size :
256 x 8
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Tradename :
PIC
Number of Programmable I/O :
15
Oscillator Type :
Internal
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Data Bus Width :
8B
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Supply Voltage :
3V
Width :
7.5mm
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Published :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Packaging :
Tube
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Supplier Device Package :
18-SOIC
Terminal Position :
Dual
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Bit Size :
8
Supply Current-Max :
8mA
PWM Channels :
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
Max Power Dissipation :
800mW
Height :
2.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
CPU Family :
Product :
MCU
Core Processor :
Package :
Tube
Datasheets
PIC16F1827-E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1827-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Pins:18, Base Part Number:PIC16F1827, Number of Terminations:18, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, PIC16F1827-E/SO pinout, PIC16F1827-E/SO datasheet PDF, PIC16F1827-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1827-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.