PIC16F1827-E/MV
Mfr.Part #
PIC16F1827-E/MV
Package / Case
28-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28UQFN
Microcontrollers
JESD-609 Code :
e3
Product :
MCU
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
RAM Size :
384 x 8
Connectivity :
Terminal Position :
QUAD
Oscillator Type :
Internal
ROM (words) :
Speed :
32MHz
Packaging :
Tube
On Chip Program ROM Width :
14
Published :
Program Memory Type :
Flash
Pbfree Code :
yes
Data Bus Width :
8B
Base Part Number :
PIC16F1827
Number of Programmable I/O :
16
Height :
0.48 mm
Length :
4mm
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
DAC Channels :
yes
Number of Pins :
28
Core Size :
8-Bit
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Terminal Pitch :
0.4mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
800mW
Data Converter :
A/D 12x10b
Lead Free :
Lead Free
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Min Operating Temperature :
-40 °C
Pin Count :
28
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Width :
4 mm
Frequency :
32MHz
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Max Frequency :
32 MHz
Microchip
Supply Voltage :
3V
Base Product Number :
PIC16F1827
Number of ADC Channels :
12 Channel
Package :
Tube
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
Supply Current-Max :
8mA
Factory Lead Time :
7 Weeks
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package / Case :
28-UFQFN Exposed Pad
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Number of I/O :
16
Bit Size :
8
Memory Type :
Flash
Number of Timers/Counters :
5
Has ADC :
CPU Family :
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Memory Size :
7kB
Min Supply Voltage :
2.5 V
Core Architecture :
Brand :
Max Supply Voltage :
5.5 V
Supplier Device Package :
28-UQFN (4x4)
Details
Max Operating Temperature :
125 °C
Number of I/Os :
15 I/O
PWM Channels :
DMA Channels :
No
Watchdog Timer :
Tradename :
Datasheets
PIC16F1827-E/MV
Microchip Technology PIC16F1827-E/MV
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1827-E/MV Overview
PIC16F1827-E/MV Features
This MCU features a rich set of peripherals and technical specifications, including an enhanced Mid-range Core with 49 Instruction, 16 Stack Levels which significantly improve the execution speed and reliability of operation. It supports up to 10 MIPS of speed at 32 MHz, has 256 bytes of EEPROM, and 1KB of RAM, making it highly suitable for complex algorithms and multitasking environments. Additionally, its low power consumption modes and wide operating voltage range (1.8V to 5.5V) allow for flexible and energy-efficient designs.