PIC16F1827-E/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1827-E/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN
Stock
998
In Stock :
998
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
DMA Channels :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of I/O :
16
Oscillator Type :
Internal
Max Power Dissipation :
800mW
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Supply Voltage :
3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Core Processor :
PIC
Speed :
32MHz
Pin Count :
28
Height :
0.88 mm
RAM Size :
384 x 8
Base Part Number :
PIC16F1827
Bit Size :
8
Data Bus Width :
8B
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
28
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Device Core :
PIC
Number of Programmable I/O :
15
Interfaces :
I2C/SPI/USART
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
EEPROM Size :
256 x 8
Published :
2008
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Frequency :
32MHz
Radiation Hardening :
No
Tradename :
Packaging :
Tube
Data Converters :
A/D 12x10b
Number of I/Os :
15 I/O
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
CPU Family :
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Core Size :
8-Bit
JESD-609 Code :
e3
Number of ADC Channels :
12 Channel
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Mounting Style :
SMD/SMT
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Length :
6mm
Brand :
Package :
Tube
ROM (words) :
4096
Microchip
Factory Lead Time :
13 Weeks
Has ADC :
yes
Lead Free :
Lead Free
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Watchdog Timer :
Program Memory Type :
Flash
Number of Pins :
On Chip Program ROM Width :
14
DAC Channels :
Width :
6 mm
Height Seated (Max) :
1mm
Base Product Number :
PIC16F1827
Terminal Position :
QUAD
Supply Current-Max :
8mA
Data Converter :
A/D 12x10b
PWM Channels :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Mounting Type :
Surface Mount
Product :
MCU
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Memory Size :
7kB
Number of Timers/Counters :
5
Pbfree Code :
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Datasheets
PIC16F1827-E/ML
Microchip Technology PIC16F1827-E/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1827-E/ML Overview
PIC16F1827-E/ML Features
The PIC16F1827-E/ML microcontroller boasts a variety of features that make it an appealing option for a wide range of applications. Key features include an 8-bit CPU, 7KB of flash memory, and 256 bytes of EEPROM. It also supports advanced peripherals like Enhanced Universal Synchronous Asynchronous Receiver Transmitter (EUSART), and multiple PWM outputs. Its low power consumption and wide operating voltage range (2.0V to 5.5V) make it particularly suited for battery-operated devices.