PIC16F1826-I/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1826-I/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18DIP
Stock
755
In Stock :
755
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Package Type :
PDIP
Programmable :
yes
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Termination :
Through Hole
Watchdog Timer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Pitch :
2.54mm
EEPROM Size :
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Operating Supply Voltage (Min) :
1.8(V)
ROM (words) :
2048
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Has ADC :
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Base Product Number :
PIC16F1826
Speed :
32MHz
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Interface Type :
I2C/SPI/USART
Number of ADC Channels :
12
Supplier Device Package :
18-PDIP
Pbfree Code :
Number of Programmable I/O :
15
RoHS :
Details
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Memory Size :
3.5kB
Height :
4.953mm
Number of Timers - General Purpose :
3
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
Packaging :
Tube
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of UART Channels :
0
PWM Channels :
Family Name :
PIC16F
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
4 Weeks
Bit Size :
8
Device Core :
PIC
Mounting Type :
Through Hole
Width :
7.112mm
Number of Ethernet Channels :
Number of SPI Channels :
1
Radiation Hardening :
No
Number of I/Os :
16 I/O
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
CPU Family :
PIC
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Operating Temperature (Max) :
85C
Supply Voltage :
3V
RAM Size :
256 x 8
Rad Hardened :
No
Power Supplies :
2/5V
Surface Mount :
Number of I/O :
16
Number of Terminations :
18
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Nominal Supply Current :
4mA
Oscillator Type :
Internal
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Data Bus Width :
8B
Clock Freq :
32(MHz)
Frequency :
32MHz
Published :
Interface :
I2C, SCI, SPI, UART, USART, USB
Operating Temperature Classification :
Industrial
Max Power Dissipation :
800mW
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Typical Operating Supply Voltage :
1.8 → 5.5 V
REACH SVHC :
No SVHC
Base Part Number :
PIC16F1826
Core Processor :
Qualification :
AEC-Q100
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Lead Free :
Lead Free
Mounting :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of Timers/Counters :
3
Microchip
Length :
23.37mm
Number of Pins :
18
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Data Converter :
A/D 12x10b
Dimensions :
0.92 x 0.28 x 0.195in
Instruction Set Architecture :
RISC
DMA Channels :
Mounting Style :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of I2C Channels :
1
Address Bus Width :
8B
Core Size :
8-Bit
Total Internal Ram Size :
256B(kB)
Package / Case :
18-DIP (0.300, 7.62mm)
MSL :
Tradename :
Pin Count :
Program Memory Type :
Flash
Data Converters :
A/D 12x10b
Package :
Tube
# I/Os (Max) :
16
Product :
MCU
Operating Temperature (Min) :
-40C
Product Status :
Active
Device Core Size :
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
Datasheets
PIC16F1826-I/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1826-I/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:18, Base Part Number:PIC16F1826, Number of Pins:18, Package / Case:18-DIP (0.300, 7.62mm), PIC16F1826-I/P pinout, PIC16F1826-I/P datasheet PDF, PIC16F1826-I/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1826-I/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.