PIC16F1826-E/P
Mfr.Part #
PIC16F1826-E/P
Package / Case
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18DIP
Stock
18
In Stock :
18
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
Family Name :
PIC16F
MCU
Number of Bits :
PIC
Mounting :
Through Hole
Number of I2C Channels :
1
Instruction Set Architecture :
RISC
Number of I/O :
16
Operating Supply Voltage (Max) :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of Timers - General Purpose :
3
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Lead Free :
Lead Free
Base Product Number :
PIC16F1826
Number of Ethernet Channels :
0
Number of ADC Channels :
12
Package / Case :
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Base Part Number :
PIC16F1826
Data Converters :
A/D 12x10b
Clock Freq :
32(MHz)
Typical Operating Supply Voltage :
1.8 → 5.5 V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
Qualification :
AEC-Q100
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Operating Temp Range :
-40C to 125C
CPU Family :
Pin Count :
Power Supplies :
2/5V
Memory Size :
3.5kB
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
Published :
2008
Active
Operating Temperature (Min) :
-40C
Interface :
CAN, I2C, SPI, UART, USART
Number of Timers/Counters :
3
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Terminal Pitch :
2.54mm
Supply Voltage :
3V
Number of UART Channels :
Package Type :
PDIP
Package :
Tube
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Dimensions :
0.92 x 0.28 x 0.2in
Core Size :
8-Bit
Total Internal Ram Size :
256B(kB)
Flash
Operating Temperature (Max) :
256 x 8
Operating Temperature Classification :
Automotive
Programmable :
yes
Operating Supply Voltage (Min) :
1.8(V)
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Length :
23.37mm
Rad Hardened :
Frequency :
32MHz
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Height :
5.08mm
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
6 Weeks
Supplier Device Package :
18-PDIP
Width :
7.112mm
Number of PWM Channels :
1
Data Converter :
A/D 12x10b
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Pins :
RoHS :
Details
Number of I/Os :
16 I/O
Device Core Size :
Number of Programmable I/O :
15
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Max Power Dissipation :
800mW
Mounting Style :
Through Hole
Speed :
32MHz
Number of SPI Channels :
# I/Os (Max) :
16
Mounting Type :
Datasheets
PIC16F1826-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1826-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:18, Package / Case:18-DIP (0.300, 7.62mm), Base Part Number:PIC16F1826, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Pins:18, Mounting Type:Through Hole, PIC16F1826-E/P pinout, PIC16F1826-E/P datasheet PDF, PIC16F1826-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1826-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F1826-E/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1826-E/P Overview
PIC16F1826-E/P Features
The PIC16F1826-E/P is equipped with several key features that make it highly suitable for demanding applications. These include an enhanced mid-range core with 14-bit instruction set, up to 256 bytes of EEPROM, and 16 I/O pins. This MCU operates on a wide voltage range (2.0V to 5.5V) and includes essential peripherals such as two comparators, a 10-bit Analog-to-Digital Converter (ADC), PWM modules, and serial communication capabilities with I2C, SPI, and EUSART interfaces. This comprehensive set of features ensures versatile performance in various embedded system applications.