PIC16F1826-E/MV
Mfr.Part #
PIC16F1826-E/MV
Package / Case
28-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28UQFN
PIC
Pin Count :
28
Max Power Dissipation :
800mW
Package :
Tube
Interface Type :
EUSART, MSSP
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Packaging :
Tube
Data Converter :
A/D 12x10b
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supply Voltage :
3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
ECCN Code :
EAR99
CPU Family :
PIC
Base Product Number :
PIC16F1826
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Bit Size :
8
Power Supplies :
2/5V
RAM Size :
256 x 8
Pbfree Code :
yes
RoHS :
Details
JESD-30 Code :
S-PQCC-N28
Number of I/Os :
16 I/O
Supplier Device Package :
28-UQFN (4x4)
Package / Case :
28-UFQFN Exposed Pad
Operating Supply Voltage :
5.5V
Number of ADC Channels :
12 Channel
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
EEPROM Size :
256 x 8
Mounting Style :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
7 Weeks
Data Bus Width :
8B
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Speed :
32MHz
Tradename :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
ROM (words) :
Watchdog Timer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Memory Size :
3.5kB
Published :
Has ADC :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Type :
Surface Mount
DAC Channels :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
DMA Channels :
No
Number of Timers/Counters :
3
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
PIC16F1826
Length :
4mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Oscillator Type :
Internal
Surface Mount :
Brand :
Device Core :
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Radiation Hardening :
No
Data Converters :
A/D 12x10b
On Chip Program ROM Width :
14
Number of I/O :
16
Supply Current-Max :
8mA
Number of Terminations :
28
Height Seated (Max) :
0.55mm
Terminal Position :
QUAD
Program Memory Type :
Flash
Microchip
Lead Free :
Lead Free
Terminal Pitch :
0.4mm
Product :
MCU
Frequency :
32MHz