PIC16F1826-E/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1826-E/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28QFN
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Data Converters :
A/D 12x10b
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Base Product Number :
PIC16F1826
Speed :
32MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Watchdog Timer :
yes
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Mounting Type :
Surface Mount
Program Memory Type :
Flash
Number of I/Os :
15
Memory Size :
3.5kB
Supply Current-Max :
8mA
Height Seated (Max) :
1mm
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
DMA Channels :
No
Packaging :
Tube
Height :
0.88 mm
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125 °C
Max Supply Voltage :
5.5 V
PWM Channels :
yes
On Chip Program ROM Width :
14
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Min Supply Voltage :
2.3 V
Power Supplies :
2/5V
Max Power Dissipation :
800mW
Brand :
Device Core :
PIC
Core Architecture :
PIC
ECCN Code :
EAR99
Data Converter :
A/D 12x10b
Oscillator Type :
Internal
Core Processor :
Interface Type :
I2C, SPI, UART
RAM Size :
256 x 8
Data Bus Width :
8B
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of Timers/Counters :
3
Base Part Number :
PIC16F1826
Min Operating Temperature :
-40 °C
JESD-609 Code :
e3
RoHS :
Compliant
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Bit Size :
8
Supply Voltage :
3V
Microchip
Pin Count :
28
Width :
6 mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Number of I/O :
16
Max Frequency :
32 MHz
Package :
Tube
Number of ADC Channels :
12 Channel
ROM (words) :
2048
Tradename :
Terminal Position :
QUAD
Core Size :
8-Bit
DAC Channels :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Programmable I/O :
15
Surface Mount :
Product :
MCU
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
28
Frequency :
32MHz
Product Status :
Active
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of Pins :
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Pbfree Code :
Length :
6mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Has ADC :
CPU Family :
Radiation Hardening :
No
Mounting Style :
SMD/SMT
Published :
2008
EEPROM Size :
256 x 8
Memory Type :
Flash
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Terminal Pitch :
0.65mm