PIC16F1825-I/ML
Mfr.Part #
PIC16F1825-I/ML
Package / Case
16-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16QFN
Max Frequency :
32 MHz
Length :
3.9878mm
Height :
939.8μm
Pin Count :
16
Number of Terminations :
16
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Nominal Supply Current :
2.8mA
Supply Voltage :
3V
Frequency :
32MHz
Package / Case :
16-VQFN Exposed Pad
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Core Architecture :
Width :
3.9878mm
Supplier Device Package :
16-QFN (4x4)
Terminal Position :
QUAD
Min Supply Voltage :
1.8 V
Speed :
32MHz
Max Operating Temperature :
85 °C
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Min Operating Temperature :
-40 °C
Max Power Dissipation :
800mW
Max Supply Voltage :
5.5 V