PIC16F1825-E/SL
Mfr.Part #
PIC16F1825-E/SL
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14SOIC
Microcontrollers
Dimensions :
8.65 x 3.9 x 1.5mm
Packaging :
Tube
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Published :
Nominal Supply Current :
2.8mA
Core Processor :
PIC
Schedule B :
Speed :
32MHz
Width :
3.9mm
Core Architecture :
PIC
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Height :
1.5mm
Min Supply Voltage :
1.8 V
Supplier Device Package :
14-SOIC
Terminal Form :
Gull wing
Family Name :
PIC16F
Length :
8.65mm
Base Part Number :
PIC16F1825
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
CPU Family :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Number of Ethernet Channels :
Number of PWM Channels :
4
EEPROM Size :
256 x 8
Typical Operating Supply Voltage :
1.8 → 5.5 V
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
8B
Instruction Set Architecture :
RISC
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
Number of A/D Converters :
Base Product Number :
PIC16F1825
Number of Programmable I/O :
12
Max Supply Voltage :
5.5 V
Number of Pins :
14
Number of UART Channels :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Frequency :
32MHz
Terminal Position :
Dual
Max Power Dissipation :
800mW
Microchip
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Number of Terminations :
14
Brand :
Microchip Technology / Atmel
8
Package Type :
SOIC
RAM Size :
1K x 8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Bits :
Pin Count :
Address Bus Width :
8B
Max Frequency :
32 MHz
Memory Size :
14kB
Supply Voltage :
3V
RoHS :
Compliant
Memory Type :
Flash
Max Operating Temperature :
125 °C
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Package :
Tube
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Min Operating Temperature :
-40 °C
Number of SPI Channels :
Datasheets
PIC16F1825-E/SL
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1825-E/SL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Base Part Number:PIC16F1825, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:14, Number of Terminations:14, PIC16F1825-E/SL pinout, PIC16F1825-E/SL datasheet PDF, PIC16F1825-E/SL amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1825-E/SL ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.