PIC16F1825-E/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1825-E/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14DIP
Stock
148
In Stock :
148
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Lead Free :
Lead Free
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Surface Mount :
No
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Bit Size :
8
Mounting Style :
Through Hole
Number of A/D Converters :
1
Program Memory Type :
Flash
Microchip
Number of Terminations :
14
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS :
Compliant
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Height :
4.953mm
Qualification :
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supply Voltage :
3V
Max Operating Temperature :
125 °C
Number of Bits :
8
Length :
19.685mm
Package Type :
PDIP
Data Converters :
A/D 8x10b
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of PWM Channels :
4
Factory Lead Time :
6 Weeks
Max Power Dissipation :
800mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Programmable I/O :
12
Width :
7.112mm
Base Product Number :
PIC16F1825
Terminal Position :
Dual
Core Architecture :
PIC
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Min Supply Voltage :
1.8 V
Data Bus Width :
8B
Frequency :
32MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Watchdog Timer :
yes
Has ADC :
Number of I/O :
11
Pin Count :
14
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
MSL :
Product Status :
Active
Number of Ethernet Channels :
0
Number of SPI Channels :
1
REACH SVHC :
No SVHC
CPU Family :
PIC
Packaging :
Tube
Product :
MCU
Speed :
32MHz
Core Processor :
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
Memory Size :
14kB
Number of I2C Channels :
Core Size :
8-Bit
Published :
2010
Package :
Tube
Nominal Supply Current :
2.8mA
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Tradename :
Number of UART Channels :
Dimensions :
0.78 x 0.28 x 0.2in
Number of Pins :
Oscillator Type :
Internal
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
14-PDIP
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Package / Case :
14-DIP (0.300, 7.62mm)
JESD-609 Code :
e3
Min Operating Temperature :
-40 °C
Max Frequency :
32 MHz
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Data Converter :
A/D 8x10b
Typical Operating Supply Voltage :
1.8 → 5.5 V
EEPROM Size :
256 x 8
RAM Size :
1K x 8
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Device Core :
Number of Timers/Counters :
5
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Family Name :
PIC16F
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Base Part Number :
PIC16F1825
Number of ADC Channels :
Max Supply Voltage :
5.5 V
Instruction Set Architecture :
RISC
Address Bus Width :
8B
Memory Type :
Flash
Mounting Type :
Through Hole
DMA Channels :
Number of I/Os :
11
Datasheets
PIC16F1825-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1825-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:14, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Pins:14, Package / Case:14-DIP (0.300, 7.62mm), Base Part Number:PIC16F1825, Mounting Type:Through Hole, PIC16F1825-E/P pinout, PIC16F1825-E/P datasheet PDF, PIC16F1825-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1825-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F1825-E/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1825-E/P Overview
PIC16F1825-E/P Features
The PIC16F1825-E/P microcontroller is equipped with multiple standout features. It includes 14KB of onboard flash memory, which provides ample space for application code and data storage. Additionally, the microcontroller supports enhanced mid-range core with 49 Instruction, 16 Stack Levels which facilitates complex operations and calculations, essential for real-time processing tasks. Its low-power consumption and wide operating voltage range (2.3V to 5.5V) ensure reliability and adaptability across different power scenarios, enhancing its applicability in portable and remote devices.