PIC16F1825-E/ML
Mfr.Part #
PIC16F1825-E/ML
Package / Case
16-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16QFN
8B
Max Frequency :
32 MHz
Max Power Dissipation :
800mW
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-40 °C
1
Memory Type :
Flash
Number of A/D Converters :
1
Supplier Device Package :
16-QFN (4x4)
Core Architecture :
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Speed :
32MHz
Number of Terminations :
16
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of Pins :
16
Number of UART Channels :
Number of Bits :
8
Surface Mount :
Max Supply Voltage :
5.5 V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
RoHS :
Compliant
DMA Channels :
No
Number of Programmable I/O :
12
Memory Size :
14kB
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package / Case :
16-VQFN Exposed Pad
Schedule B :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Supply Voltage :
3V
Base Part Number :
PIC16F1825
Number of ADC Channels :
Width :
4mm
Packaging :
Tube
MSL 1 - Unlimited
Number of PWM Channels :
4
Base Product Number :
PIC16F1825
Package :
Tube
Height :
950μm
Has ADC :
Length :
4mm
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Min Supply Voltage :
1.8 V
RAM Size :
1K x 8
Frequency :
32MHz
Terminal Position :
QUAD
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Active
Max Operating Temperature :
125 °C
Datasheets
PIC16F1825-E/ML
Microchip Technology PIC16F1825-E/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1825-E/ML Overview
PIC16F1825-E/ML Features
  • 8-bit CMOS technology for low power consumption.
  • 14KB of flash memory providing sufficient room for application and data storage.
  • Operating voltage range from 1.8V to 5.5V, allowing flexible application across various power environments.