PIC16F1824-E/ST
Mfr.Part #
PIC16F1824-E/ST
Package / Case
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14TSSOP
Height :
1.05mm
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
14
Terminal Form :
Gull wing
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
8B
Supply Current-Max :
3.4mA
Length :
5.1mm
Width :
4.5mm
8
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Frequency :
32MHz
RoHS :
Details
Supplier Device Package :
14-TSSOP
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Qualification :
Factory Lead Time :
11 Weeks
Has ADC :
PWM Channels :
Number of UART Channels :
Number of I/Os :
12 I/O
ROM (words) :
Max Power Dissipation :
800mW
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Speed :
32MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Supply Voltage :
3V
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Number of I2C Channels :
2
Pin Count :
14
Package / Case :
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheets
PIC16F1824-E/ST
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1824-E/ST from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:14, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F1824, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Pins:14, Package / Case:14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), PIC16F1824-E/ST pinout, PIC16F1824-E/ST datasheet PDF, PIC16F1824-E/ST amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1824-E/ST ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.