PIC16F1824-E/JQ
Mfr.Part #
PIC16F1824-E/JQ
Package / Case
16-UQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 16UQFN
Microcontrollers
Tradename :
PIC
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Boundary Scan :
No
Number of Serial I/Os :
1
HTS Code :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
Data Converter :
A/D 8x10b
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Supplier Device Package :
16-UQFN (4x4)
Oscillator Type :
Internal
Qualification Status :
Not Qualified
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Data Bus Width :
8 bit
Supply Current-Max :
3.6mA
Integrated Cache :
No
Width :
4mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
DAC Resolution :
5 bit
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Power Supplies :
2/5V
Product Status :
Active
Number of Timers :
5
Brand :
Mounting Style :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.55mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Core Processor :
PIC
Number of Terminations :
16
Terminal Pitch :
0.65mm
Memory Size :
7kB
Published :
Interface Type :
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Terminal Form :
NO LEAD
Microchip
On Chip Data RAM Width :
8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
RoHS :
Details
Factory Lead Time :
7 Weeks
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
RAM Size :
256 x 8
PWM Channels :
yes
RAM (words) :
256
Terminal Position :
QUAD
Frequency :
32MHz
Has ADC :
yes
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
JESD-609 Code :
e3
Supply Voltage :
3V
Number of I/Os :
12 I/O
Tube
Format :
FIXED-POINT
Bit Size :
8
Device Core :
Number of I/O :
11
On Chip Program ROM Width :
14
DMA Channels :
DAC Channels :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of ADC Channels :
8 Channel
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Series :
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
JESD-30 Code :
S-PQCC-N16
Length :
4mm
Base Product Number :
PIC16F1824
Speed :
32MHz