PIC16F1823-E/ST
Mfr.Part #
PIC16F1823-E/ST
Package / Case
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14TSSOP
Max Power Dissipation :
800mW
Supply Voltage :
2.3V
No
Power Supplies :
2/5V
Terminal Pitch :
0.65mm
Dual
JESD-609 Code :
e3
yes
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
PIC16F1823
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Series :
PIC® XLP™ 16F
Details
ECCN Code :
EAR99
Interface Type :
I2C, SPI
Supplier Device Package :
14-TSSOP
Width :
4.5mm
Product Type :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Mounting Style :
SMD/SMT
Package / Case :
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Terminal Form :
Gull wing
Factory Lead Time :
11 Weeks
Height :
1.05mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Published :
2004
Length :
5.1mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Speed :
32MHz
Device Core :
Contact Plating :
Tin
Frequency :
32MHz
Datasheets
PIC16F1823-E/ST
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1823-E/ST from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:14, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F1823, Package / Case:14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:14, PIC16F1823-E/ST pinout, PIC16F1823-E/ST datasheet PDF, PIC16F1823-E/ST amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1823-E/ST ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F1823-E/ST
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1823-E/ST Overview
PIC16F1823-E/ST Features
The PIC16F1823-E/ST boasts an array of features that enhance its adaptability and functionality in complex electronic environments. Key features include a wide operating voltage range of 1.8V to 5.5V, which allows for flexible integration into various circuit designs. The device supports up to 10 MIPS performance at 20 MHz, providing the necessary speed for time-sensitive tasks. Its integrated peripherals, such as an ADC with 10-bit resolution, comparators, and PWM modules, add to its functionality in control systems. Enhanced safety features like brown-out reset and watchdog timers ensure reliable operation under adverse conditions.