PIC16F1823-E/ML
Mfr.Part #
PIC16F1823-E/ML
Package / Case
16-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16QFN
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Power Supplies :
2/5V
PIC
Number of Timers/Counters :
3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RAM Size :
128 x 8
Length :
4mm
Microchip
Height :
950μm
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tube
Number of Pins :
14
Number of I2C Channels :
1
DMA Channels :
No
Terminal Pitch :
0.65mm
Has ADC :
yes
ECCN Code :
EAR99
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
RoHS :
Details
Qualification :
AEC-Q100
Terminal Position :
QUAD
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Series :
PIC® XLP™ 16F
REACH SVHC :
No SVHC
Package / Case :
16-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package :
16-QFN (4x4)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Memory Size :
3.5kB
Number of Terminations :
16
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package :
Tube
Supply Voltage :
2.3V
Watchdog Timer :
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Width :
4mm
Surface Mount :
Pbfree Code :
Data Converters :
A/D 8x10b
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of I/O :
12
Base Product Number :
PIC16F1823
Product :
MCU
Interface Type :
I2C, SPI
Max Power Dissipation :
800mW
Frequency :
32MHz
Core Size :
8-Bit
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
CPU Family :
Lead Free :
Lead Free
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Pin Count :
16
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of I/Os :
12 I/O
Data Converter :
A/D 8x10b
Factory Lead Time :
6 Weeks
Tradename :
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
PIC16F1823
Data Bus Width :
8B
Speed :
32MHz