PIC16F1789-E/P
Mfr.Part #
PIC16F1789-E/P
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40DIP
Series :
PIC® XLP™ 16F
CPU Family :
ROHS3 Compliant
Tradename :
PIC
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Interface :
I2C, SPI
Data Converter :
A/D 14x12b; D/A 1x8b, 3x5b
ECCN Code :
3A991.A.2
Qualification :
AEC-Q100
Mounting Type :
Through Hole
Screening Level :
TS 16949
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
RoHS :
Details
Length :
51.753mm
ROM (words) :
Microchip
2K x 8
Number of ADC Channels :
14
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES AT 2.3V AT 16MHZ
Terminal Pitch :
2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Product Number :
PIC16F1789
Number of Timers/Counters :
3 Timer
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JESD-30 Code :
R-PDIP-T40
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Program Memory Type :
Flash
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Power Supplies :
2.5/5V
Max Frequency :
32MHz
Core Processor :
Data Bus Width :
8B
Supplier Device Package :
40-PDIP
Number of I/Os :
36 I/O
Base Part Number :
PIC16F1789
Supply Voltage :
3V
Brand :
Microchip Technology / Atmel
yes
Memory Size :
16kB
Mounting Style :
Through Hole
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Speed :
32MHz
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of I/O :
35
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Data Converters :
A/D 14x12b; D/A 1x8b, 3x5b
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Tube
Device Core :
Terminal Position :
Dual
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Number of Terminations :
40
Active
Datasheets
PIC16F1789-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1789-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:40-DIP (0.600, 15.24mm), Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Base Part Number:PIC16F1789, Number of Terminations:40, PIC16F1789-E/P pinout, PIC16F1789-E/P datasheet PDF, PIC16F1789-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1789-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.