PIC16F1789-E/ML
Mfr.Part #
PIC16F1789-E/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 44QFN
Speed :
32MHz
Base Product Number :
PIC16F1789
Clock Frequency :
32MHz
Number of I/O :
35
Low Power Mode :
No
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
RAM (words) :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Height Seated (Max) :
1mm
Data Converter :
A/D 14x12b; D/A 1x8b, 3x5b
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Device Core :
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Terminal Form :
NO LEAD
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Position :
QUAD
Width :
8mm
Number of Terminations :
44
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of Pins :
44
Supply Voltage :
5V
Base Part Number :
PIC16F1789
ROHS3 Compliant
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Series :
PIC® XLP™ 16F
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
PWM Channels :
ROM (words) :
DAC Channels :
Length :
8mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Data Converters :
A/D 14x12b; D/A 1x8b, 3x5b
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
On Chip Data RAM Width :
Published :
Supply Current-Max :
7.5mA