PIC16F1788-I/SO
Mfr.Part #
PIC16F1788-I/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SOIC
Stock
71
In Stock :
71
Surface Mount
Has ADC :
8-bit Microcontrollers - MCU
Terminal Form :
Gull wing
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS :
Details
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Package Type :
SOIC
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Lead Free
Qualification :
AEC-Q100
Height :
2.35mm
Package :
Tube
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Dimensions :
17.9 x 7.5 x 2.35mm
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Number of I2C Channels :
1
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Base Part Number :
PIC16F1788
Number of Terminations :
28
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supplier Device Package :
28-SOIC
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Pin Count :
28
DMA Channels :
No
Packaging :
Tube
Terminal Position :
Dual
Mounting Style :
SMD/SMT
Series :
PIC® XLP™ 16F
Number of SPI Channels :
1
Memory Size :
28kB
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Number of I/O :
24
Width :
7.5mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Frequency :
32MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Base Product Number :
PIC16F1788
8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of I/Os :
25 I/O
Number of Timers/Counters :
3
Number of UART Channels :
0
Device Core :
Data Converters :
A/D 11x12b, D/A 1x8b, 3x5b
Published :
2004
Family Name :
PIC16F
Number of Pins :
Supply Voltage :
3V
Oscillator Type :
Internal
Speed :
32MHz
Factory Lead Time :
8 Weeks
Typical Operating Supply Voltage :
2.5 → 5.5 V
Core Processor :
Data Converter :
A/D 11x12b; D/A 1x8b, 3x5b
Number of Ethernet Channels :
Qualification Status :
Not Qualified
EEPROM Size :
256 x 8
Instruction Set Architecture :
RISC
Number of ADC Channels :
11
Program Memory Type :
Flash
Length :
17.9mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Interface :
I2C, SPI, UART
Microchip
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Datasheets
PIC16F1788-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1788-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Base Part Number:PIC16F1788, Number of Terminations:28, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:28, PIC16F1788-I/SO pinout, PIC16F1788-I/SO datasheet PDF, PIC16F1788-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1788-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.