PIC16F1788-E/SS
Mfr.Part #
PIC16F1788-E/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SSOP
Number of Terminations :
28
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Device Core :
Length :
10.2mm
Product :
MCU
Published :
Terminal Pitch :
0.65mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of I/O :
24
Terminal Position :
Dual
Base Part Number :
PIC16F1788
Brand :
Microchip Technology / Atmel
RoHS :
Details
Series :
PIC® XLP™ 16F
Package :
Tube
ECCN Code :
3A991.A.2
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Surface Mount
Data Bus Width :
Data Converter :
A/D 11x12b; D/A 1x8b, 3x5b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Supply Voltage :
3V
ROM (words) :
CPU Family :
PIC
Terminal Form :
Gull wing
Surface Mount :
yes
Number of Pins :
28
Speed :
32MHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Number of I/Os :
25 I/O
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES AT 2.3V AT 16MHZ
Base Product Number :
PIC16F1788
Clock Frequency :
32MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Height Seated (Max) :
2mm
Product Status :
Active
Screening Level :
TS 16949
DAC Channels :
yes
Mounting Style :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Qualification :
AEC-Q100
Data Converters :
A/D 11x12b, D/A 1x8b, 3x5b
Has ADC :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
HTS Code :
Supplier Device Package :
28-SSOP
PWM Channels :
Tradename :
Microchip
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Program Memory Type :
Flash
Core Processor :
Width :
5.3mm
14
Datasheets
PIC16F1788-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1788-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Base Part Number:PIC16F1788, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:28, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), PIC16F1788-E/SS pinout, PIC16F1788-E/SS datasheet PDF, PIC16F1788-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1788-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.