PIC16F1788-E/SP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1788-E/SP
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SPDIP
Stock
225
In Stock :
225
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Memory Size :
28kB
Number of I/O :
24
RAM Size :
2K x 8
On Chip Program ROM Width :
14
Max Frequency :
32MHz
Number of Pins :
28
Mounting Type :
Through Hole
Has ADC :
yes
Data Converters :
A/D 11x12b, D/A 1x8b, 3x5b
CPU Family :
PIC
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES AT 2.3V AT 16MHZ
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Series :
PIC® XLP™ 16F
DMA Channels :
No
Number of I/Os :
25 I/O
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
5.08mm
EEPROM Size :
256 x 8
Core Processor :
PIC
Interface :
I2C, SPI
Oscillator Type :
Internal
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Base Part Number :
PIC16F1788
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Length :
34.671mm
Surface Mount :
No
Interface Type :
I2C, SPI
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Qualification Status :
Not Qualified
Mounting Style :
Through Hole
Core Size :
8-Bit
JESD-609 Code :
e3
ROM (words) :
16384
Data Bus Width :
8B
Package :
Tube
Microchip
Packaging :
Tube
Speed :
32MHz
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Bit Size :
8
RoHS :
Details
Brand :
Microchip Technology / Atmel
HTS Code :
Supply Voltage :
3V
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Published :
2013
Base Product Number :
PIC16F1788
Screening Level :
TS 16949
Data Converter :
A/D 11x12b; D/A 1x8b, 3x5b
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Number of Terminations :
28
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Terminal Position :
Dual
Qualification :
AEC-Q100
Program Memory Type :
Flash
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Power Supplies :
2.5/5V
Product Status :
Active
PWM Channels :
yes
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Tradename :
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Number of Timers/Counters :
5 Timer
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
ECCN Code :
3A991.A.2
Factory Lead Time :
9 Weeks
Terminal Pitch :
2.54mm
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Number of ADC Channels :
11
Datasheets
PIC16F1788-E/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1788-E/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:28, Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:PIC16F1788, Number of Terminations:28, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16F1788-E/SP pinout, PIC16F1788-E/SP datasheet PDF, PIC16F1788-E/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1788-E/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.