PIC16F1788-E/SO
Mfr.Part #
PIC16F1788-E/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SOIC
Stock
289
In Stock :
289
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Timers/Counters :
5 Timer
Number of ADC Channels :
11
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Interface :
I2C, SPI
Surface Mount :
yes
Max Frequency :
32MHz
Device Core :
PIC
Base Part Number :
PIC16F1788
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
HTS Code :
Qualification :
AEC-Q100
Terminal Pitch :
1.27mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
Speed :
32MHz
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of I/O :
24
RoHS :
Details
Supplier Device Package :
28-SOIC
Height Seated (Max) :
2.65mm
Number of I/Os :
25 I/O
Series :
PIC® XLP™ 16F
Base Product Number :
PIC16F1788
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
EEPROM Size :
256 x 8
Supply Voltage :
3V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Published :
2013
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
8
Screening Level :
TS 16949
On Chip Program ROM Width :
14
Interface Type :
I2C, SPI
Number of Terminations :
28
yes
Power Supplies :
2.5/5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA