PIC16F1788-E/ML
Mfr.Part #
PIC16F1788-E/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28QFN
Stock
236
In Stock :
236
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Published :
2013
Number of I/Os :
25 I/O
Interface :
I2C, SPI, UART, USART, USB
Data Converter :
A/D 11x12b; D/A 1x8b, 3x5b
Terminal Position :
QUAD
PIC
Number of Timers/Counters :
5 Timer
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
ECCN Code :
3A991.A.2
On Chip Program ROM Width :
14
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Screening Level :
TS 16949
Max Frequency :
32MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Number of ADC Channels :
11
Memory Size :
28kB
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES AT 2.3V AT 16MHZ
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Speed :
32MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Lead Free :
Lead Free
Terminal Pitch :
0.65mm
Program Memory Type :
Flash
Height Seated (Max) :
1mm
Length :
6mm
RAM Size :
2K x 8
Supply Voltage :
3V
Data Converters :
A/D 11x12b, D/A 1x8b, 3x5b
Terminal Form :
NO LEAD
Base Product Number :
PIC16F1788
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Has ADC :
Interface Type :
I2C, SPI, UART, USART, USB
Mounting Style :
SMD/SMT
Series :
PIC® XLP™ 16F
ROM (words) :
16384
Base Part Number :
PIC16F1788
Factory Lead Time :
13 Weeks
CPU Family :
JESD-30 Code :
S-PQCC-N28
Number of I/O :
24
Device Core :
Package :
Tube
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
HTS Code :
Number of Terminations :
28
Qualification :
AEC-Q100
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V