PIC16F1787T-I/PT
Mfr.Part #
PIC16F1787T-I/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP
Published :
Power Supplies :
2.5/5V
Tradename :
PIC
Watchdog Timer :
yes
Series :
PIC® XLP™ 16F
Mounting Style :
SMD/SMT
Memory Size :
14kB
Details
Qualification Status :
Not Qualified
Base Product Number :
PIC16F1787
Terminal Form :
Gull wing
ROM (words) :
Product Status :
Active
Contact Plating :
Tin
On Chip Data RAM Width :
8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Packaging :
Tape and Reel (TR)
DMA Channels :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
PIC
Number of Pins :
44
8
RAM (words) :
Terminal Pitch :
0.8mm
Number of Programmable I/O :
36
Supply Current-Max :
7.5mA
Number of Terminations :
44
Factory Lead Time :
5 Weeks
RAM Size :
1K x 8
Data Bus Width :
8B
Package :
Tape and Reel (TR)
e3
Product :
MCU
Has ADC :
Number of I/O :
35
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Frequency :
32MHz
Height Seated (Max) :
1.2mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
44-TQFP
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Data Converters :
A/D 14x12b; D/A 1x8b
Length :
10mm
Data Converter :
A/D 14x12b; D/A 1x8b
PWM Channels :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Speed :
32MHz
Supply Voltage :
3V
Number of Timers/Counters :
3
Brand :
Integrated Cache :
EEPROM Size :
256 x 8
Base Part Number :
PIC16F1787
Oscillator Type :
Internal
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Mount :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
800mW
Datasheets
PIC16F1787T-I/PT
Microchip Technology PIC16F1787T-I/PT
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1787T-I/PT Overview
PIC16F1787T-I/PT Features
This microcontroller boasts numerous features that enhance its functionality and usability in complex electronic circuits. Key features include an operating voltage range of 1.8V to 5.5V, which allows for flexible power management and compatibility with various electronic components. The inclusion of advanced analog peripherals, programmable PWM outputs, and multiple communication interfaces like SPI and I2C enhances its adaptability to both simple and complex tasks. Additionally, the MCU supports low-power operation modes, making it suitable for battery-operated devices.