PIC16F1787-E/P
Mfr.Part #
PIC16F1787-E/P
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40DIP
Series :
PIC® XLP™ 16F
Data Converter :
A/D 14x12b; D/A 1x8b
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Base Part Number :
PIC16F1787
Frequency :
32MHz
Number of I/O :
35
Active
ROM (words) :
Data Bus Width :
8B
Supply Current-Max :
7.5mA
RAM (words) :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mounting Style :
Through Hole
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Terminations :
40
Base Product Number :
PIC16F1787
Package :
Tube
On Chip Program ROM Width :
14
Oscillator Type :
Internal
Integrated Cache :
No
HTS Code :
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Microchip
Length :
50.8mm
Surface Mount :
Data Converters :
A/D 14x12b; D/A 1x8b
RAM Size :
1K x 8
Qualification Status :
Not Qualified
On Chip Data RAM Width :
8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
DMA Channels :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Terminal Position :
Dual
Mounting Type :
Through Hole
Product :
MCU
DAC Channels :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Timers :
3
Packaging :
Tube
Brand :
Number of Pins :
40
Supplier Device Package :
40-PDIP
Speed :
32MHz
PWM Channels :
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Supply Voltage :
3V
Terminal Pitch :
2.54mm
Datasheets
PIC16F1787-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1787-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F1787, Number of Terminations:40, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:40, Package / Case:40-DIP (0.600, 15.24mm), PIC16F1787-E/P pinout, PIC16F1787-E/P datasheet PDF, PIC16F1787-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1787-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.