PIC16F1787-E/MV
Mfr.Part #
PIC16F1787-E/MV
Package / Case
40-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40UQFN
Microcontrollers
RAM (words) :
Mounting Style :
SMD/SMT
ROM (words) :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Data Converter :
A/D 14x12b; D/A 1x8b
Terminal Pitch :
0.4mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Bit Size :
8
On Chip Data RAM Width :
8
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Height Seated (Max) :
0.55mm
Frequency :
32MHz
Series :
PIC® XLP™ 16F
Factory Lead Time :
15 Weeks
Integrated Cache :
No
Length :
5mm
Base Part Number :
PIC16F1787
Package :
Tube
Number of Timers :
3
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of I/O :
35
Surface Mount
Qualification Status :
Not Qualified
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Tradename :
PIC
Number of Pins :
EEPROM Size :
256 x 8
Details
Product Type :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Product :
MCU
Oscillator Type :
Internal
Power Supplies :
2.5/5V
Packaging :
Tube
Supply Voltage :
3V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Supply Current-Max :
7.5mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Brand :
Package / Case :
40-UFQFN Exposed Pad
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Base Product Number :
PIC16F1787
Supplier Device Package :
40-UQFN (5x5)
Data Converters :
A/D 14x12b; D/A 1x8b
Data Bus Width :
8B
Surface Mount :
Speed :
32MHz
RAM Size :
1K x 8
Microchip
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V