PIC16F1786-I/SP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1786-I/SP
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SPDIP
Stock
228
In Stock :
228
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Number of Programmable I/O :
25
Tradename :
PIC
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Pin Count :
28
Packaging :
Tube
Qualification Status :
Not Qualified
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Oscillator Type :
Internal
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Pins :
28
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Data Bus Width :
8B
Number of Ethernet Channels :
0
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Power Supplies :
2.5/5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Typical Operating Supply Voltage :
2.3 → 5.5 V
Core Size :
8-Bit
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Base Product Number :
PIC16F1786
Terminal Pitch :
2.54mm
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Family Name :
PIC16F
EEPROM Size :
256 x 8
Device Core :
PIC
Package :
Tube
Width :
7.493mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Lead Free :
Lead Free
DMA Channels :
No
Published :
2012
Data Converters :
A/D 11x12b, D/A 1x8b
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Supply Voltage :
3V
Has ADC :
yes
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Number of I/Os :
25 I/O
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Nominal Supply Current :
2.1mA
Base Part Number :
PIC16F1786
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
JESD-609 Code :
e3
Program Memory Type :
Flash
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Through Hole
Number of I/O :
24
Number of Timers/Counters :
3
Instruction Set Architecture :
RISC
PWM Channels :
yes
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Integrated Cache :
No
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Number of I2C Channels :
1
Address Bus Width :
8B
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Series :
PIC® XLP™ 16F
RoHS :
Details
Bit Size :
8
Factory Lead Time :
7 Weeks
Mount :
Through Hole
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Height :
3.81mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Frequency :
32MHz
Length :
35.56mm
RAM Size :
1K x 8
Number of UART Channels :
REACH SVHC :
No SVHC
Package Type :
SPDIP
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of Terminations :
Product Status :
Active
Number of SPI Channels :
1
Dimensions :
1.4 x 0.295 x 0.15in
Microchip
Number of ADC Channels :
11
Core Processor :
Terminal Position :
Dual
Speed :
32MHz
Data Converter :
A/D 11x12b; D/A 1x8b
Mounting Style :
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Memory Size :
14kB
Datasheets
PIC16F1786-I/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1786-I/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:28, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:PIC16F1786, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:28, PIC16F1786-I/SP pinout, PIC16F1786-I/SP datasheet PDF, PIC16F1786-I/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1786-I/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F1786-I/SP
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1786-I/SP Overview
PIC16F1786-I/SP Features
This microcontroller boasts several advanced features including an enhanced mid-range core with 49 Instruction, 16 Stack Levels for increased programming flexibility. It also features 1024 bytes of EEPROM data memory, ideal for non-volatile storage requirements. Its broad operating voltage range of 1.8V to 5.5V makes it suitable for various applications from battery-powered devices to industrial systems. The inclusion of multiple communication modules supports serial programming and enhances connectivity options, which include I²C, SPI, and UART protocols.