PIC16F1779-E/ML
Mfr.Part #
PIC16F1779-E/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 44QFN
Number of I/O :
36
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Data Converter :
A/D 28x10b; D/A 4x5b, 4x10b
Memory Size :
28kB
Frequency :
32MHz
Base Part Number :
PIC16F1779
Length :
8mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Style :
SMD/SMT
Width :
8mm
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Height Seated (Max) :
1mm
Terminal Form :
NO LEAD
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Terminal Pitch :
0.65mm
Microchip
Supply Voltage :
3V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Published :
HTS Code :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of Terminations :
44
Base Product Number :
PIC16F1779
ROHS3 Compliant
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Data Converters :
A/D 28x10b, D/A 4x5b, 4x10b
JESD-609 Code :
e3
Qualification :
AEC-Q100
Speed :
32MHz
Factory Lead Time :
6 Weeks
Tradename :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Additional Feature :
ALSO OPERATES WITH 2.3V MIN@16 MHZ
Terminal Position :
QUAD
Has ADC :
yes
JESD-30 Code :
S-PQCC-N44
PWM Channels :
DAC Channels :
Series :
PIC® XLP™ 16F