PIC16F1777-I/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1777-I/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Data Converters :
A/D 28x10b; D/A 4x5b, 4x10b
Core Processor :
PIC
Qualification :
AEC-Q100
Oscillator Type :
Internal
DMA Channels :
No
Factory Lead Time :
6 Weeks
Base Product Number :
PIC16F1777
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
DAC Channels :
yes
Frequency :
32MHz
Number of Terminations :
40
Terminal Position :
Dual
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Memory Size :
14kB
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Mounting Style :
Through Hole
Microchip
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
PWM Channels :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Bit Size :
8
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
RoHS :
Details
Width :
15.24mm
Has ADC :
Screening Level :
TS 16949
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
JESD-609 Code :
e3
Number of I/O :
36
Length :
51.7525mm
Height Seated (Max) :
6.35mm
Speed :
32MHz
Number of I/Os :
36 I/O
Supplier Device Package :
40-PDIP
Tradename :
PIC
Package :
Tube
Surface Mount :
No
On Chip Program ROM Width :
14
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Packaging :
Tube
Additional Feature :
ALSO OPERATES WITH 2.3V MIN@16 MHZ
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
RAM Size :
1K x 8
EEPROM Size :
128 x 8
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
HTS Code :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Series :
PIC® XLP™ 16F
Brand :
Number of Pins :
40
Core Size :
8-Bit
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Data Converter :
A/D 28x10b; D/A 4x5b, 4x10b
Data Bus Width :
8 bit
Device Core :
Program Memory Type :
Flash
REACH SVHC :
No SVHC
Product :
MCU
Terminal Pitch :
2.54mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supply Voltage :
3V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Base Part Number :
PIC16F1777
Datasheets
PIC16F1777-I/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1777-I/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:40-DIP (0.600, 15.24mm), Number of Terminations:40, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:40, Base Part Number:PIC16F1777, PIC16F1777-I/P pinout, PIC16F1777-I/P datasheet PDF, PIC16F1777-I/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1777-I/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.