PIC16F1773-E/SP
Mfr.Part #
PIC16F1773-E/SP
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SPDIP
Height Seated (Max) :
5.08mm
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Data Converter :
A/D 17x10b; D/A 3x5b, 3x10b
JESD-30 Code :
R-PDIP-T28
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Width :
7.62mm
Core Processor :
Min Operating Temperature :
-40 °C
Speed :
32MHz
Series :
PIC® XLP™ 16F
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Internal
Core Architecture :
Data Converters :
A/D 17x10b; D/A 3x5b, 3x10b
Published :
Terminal Position :
Dual
Memory Type :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Core Size :
8-Bit
Max Operating Temperature :
125 °C
Base Product Number :
PIC16F1773
Terminal Pitch :
2.54mm
Supply Voltage :
3V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
PWM Channels :
Memory Size :
7kB
Additional Feature :
ALSO OPERATES WITH 2.3V MIN@16 MHZ
Frequency :
32MHz
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Length :
34.671mm
Mounting Style :
Through Hole
Number of I/O :
25
RAM Size :
512 x 8
Number of Terminations :
28
Number of I/Os :
25 I/O
Base Part Number :
PIC16F1773
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Datasheets
PIC16F1773-E/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1773-E/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:28, Base Part Number:PIC16F1773, PIC16F1773-E/SP pinout, PIC16F1773-E/SP datasheet PDF, PIC16F1773-E/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1773-E/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.