PIC16F1769-E/SS
Mfr.Part #
PIC16F1769-E/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SSOP
Stock
2
In Stock :
2
Supplier Device Package :
20-SSOP
Brand :
Microchip Technology / Atmel
128 x 8
Interface Type :
Number of Terminations :
20
Base Product Number :
PIC16F1769
Microchip
Number of ADC Channels :
12 Channel
Frequency :
32MHz
JESD-30 Code :
R-PDSO-G20
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Mounting Style :
SMD/SMT
Product :
MCU
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
HTS Code :
Supply Voltage :
3V
Factory Lead Time :
3 Weeks
RAM Size :
1K x 8
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Height Seated (Max) :
2mm
Data Converter :
A/D 12x10b; D/A 2x5b, 2x10b
Width :
5.3mm
Series :
PIC® XLP™ 16F
Number of I/O :
18
Speed :
32MHz
Terminal Position :
Dual
Published :
2014
Terminal Form :
Gull wing
Base Part Number :
PIC16F1769
Length :
7.2mm
Microcontrollers - MCU
Number of Timers/Counters :
3 Timer
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Memory Size :
14kB
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Data Converters :
A/D 12x10b; D/A 2x5b, 2x10b
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of I/Os :
18 I/O
Additional Feature :
ALSO OPERATES WITH 2.3VMIN @ 16MHZ
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Datasheets
PIC16F1769-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1769-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:20, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F1769, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16F1769-E/SS pinout, PIC16F1769-E/SS datasheet PDF, PIC16F1769-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1769-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F1769-E/SS
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1769-E/SS Overview
PIC16F1769-E/SS Features
This microcontroller offers a wide range of features that enhance its functionality and make it suitable for a broad spectrum of applications. Key features include 14KB of on-board flash memory for robust program storage, an operating voltage range of 1.8V to 5.5V, and multiple communication interfaces such as SPI, I2C, and UART for versatile connectivity options. Additionally, it supports advanced peripherals like 10-bit analog-to-digital converters, multiple PWM outputs, and comparators, making it highly adaptable to technical requirements.