PIC16F1765-I/P
Mfr.Part #
PIC16F1765-I/P
Package / Case
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14DIP
Stock
416
In Stock :
416
Brand :
Mounting :
Through Hole
Interface Type :
I2C/SPI/USART
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Rad Hardened :
No
Package / Case :
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Bit Size :
8
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Length :
19.05mm
A/D 8x10b; D/A 1x5b, 1x10b
Dimensions :
0.77 x 0.28 x 0.21in
Mounting Type :
Through Hole
Series :
PIC® XLP™ 16F
PWM Channels :
yes
DAC Resolution :
10
# I/Os (Max) :
12
Operating Supply Voltage (Min) :
2.3(V)
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Supplier Device Package :
14-PDIP
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Width :
7.62mm
Speed :
32MHz
Supply Voltage :
3V
Operating Temperature (Min) :
Surface Mount :
Package Type :
PDIP
Height :
5.33mm
Typical Operating Supply Voltage :
2.3 → 5.5 V
Matte Tin (Sn) - annealed
Number of Timers - General Purpose :
7
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Additional Feature :
ALSO OPERATES WITH 2.3VMIN @ 16MHZ
1 (Unlimited)
Pin Count :
HTS Code :
Has ADC :
Programmable :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
JESD-30 Code :
R-PDIP-T14
12 I/O
Device Core Size :
8(b)
Clock Freq :
32(MHz)
Published :
2014
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Operating Supply Voltage (Max) :
Flash
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Device Core :
Terminal Pitch :
2.54mm
Total Internal Ram Size :
1KB(kB)
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Family Name :
PIC16F
Operating Temperature Classification :
Industrial
Terminal Position :
Dual
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Frequency :
32MHz
Qualification :
Height Seated (Max) :
5.334mm
A/D 8x10b; D/A 1x5b, 1x10b
Operating Temperature (Max) :
85C
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Instruction Set Architecture :
RISC
Datasheets
PIC16F1765-I/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1765-I/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:14-DIP (0.300, 7.62mm), Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:14, Base Part Number:PIC16F1765, PIC16F1765-I/P pinout, PIC16F1765-I/P datasheet PDF, PIC16F1765-I/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1765-I/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F1765-I/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1765-I/P Overview
PIC16F1765-I/P Features
This microcontroller is equipped with an array of features to enhance performance and ease of use in demanding applications. Key features include an enhanced mid-range core with 14-bit instruction set, an operating speed up to 32 MHz, and a wide operating voltage range from 1.8V to 5.5V. Additionally, it offers numerous I/O options and built-in peripherals such as analog comparators, PWM modules, and multiple communication interfaces, including I2C, SPI, and UART, all of which contribute to its flexibility in various electronic designs.