PIC16F1765-E/SL
Mfr.Part #
PIC16F1765-E/SL
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14SOIC
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Device Core :
Height Seated (Max) :
1.75mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Qualification :
AEC-Q100
Factory Lead Time :
8 Weeks
Supply Voltage :
3V
14
Number of Timers/Counters :
3 Timer
Additional Feature :
ALSO OPERATES WITH 2.3VMIN @ 16MHZ
- 40 C
Terminal Form :
Gull wing
Length :
8.65mm
Speed :
32MHz
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Terminal Pitch :
1.27mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Microchip
JESD-30 Code :
R-PDSO-G14
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Series :
PIC® XLP™ 16F
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Width :
3.9mm
Frequency :
32MHz
Supplier Device Package :
14-SOIC
Datasheets
PIC16F1765-E/SL
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1765-E/SL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Base Part Number:PIC16F1765, Number of Terminations:14, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16F1765-E/SL pinout, PIC16F1765-E/SL datasheet PDF, PIC16F1765-E/SL amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1765-E/SL ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F1765-E/SL
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1765-E/SL Overview
PIC16F1765-E/SL Features
The PIC16F1765-E/SL offers robust features that enhance its utility in complex digital environments. Key features include an enhanced Mid-range Core with 49 Instruction, 16 Stack Levels for comprehensive computing capabilities, and a 32 MHz internal oscillator which ensures speedy and stable operation. The device supports advanced peripherals such as PWM outputs, multiple communication protocols, and analog functionalities, making it incredibly versatile for integration into a variety of designs.