PIC16F1765-E/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1765-E/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Memory Size :
14kB
Product :
MCU
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Mounting Type :
Through Hole
Oscillator Type :
Internal
JESD-609 Code :
e3
DMA Channels :
No
Number of I/Os :
12 I/O
Additional Feature :
ALSO OPERATES WITH 2.3VMIN @ 16MHZ
Surface Mount :
No
Frequency :
32MHz
Number of Terminations :
14
Package / Case :
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Bit Size :
8
Width :
7.62mm
DAC Resolution :
5 bit, 10 bit
On Chip Program ROM Width :
14
Base Part Number :
PIC16F1765
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Data Converters :
A/D 8x10b, D/A 1x5b, 1x10b
Height Seated (Max) :
5.334mm
Has ADC :
yes
Data Converter :
A/D 8x10b; D/A 1x5b, 1x10b
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Interface Type :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Length :
19.05mm
Terminal Position :
Dual
Product Status :
Active
Number of ADC Channels :
8 Channel
Packaging :
Tube
Speed :
32MHz
DAC Channels :
yes
Terminal Pitch :
2.54mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Data Bus Width :
8 bit
Published :
Base Product Number :
PIC16F1765
EEPROM Size :
128 x 8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
PWM Channels :
JESD-30 Code :
R-PDIP-T14
Core Processor :
PIC
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Program Memory Type :
Flash
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Screening Level :
TS 16949
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Qualification :
AEC-Q100
Core Size :
8-Bit
Supply Voltage :
3V
Mounting Style :
Through Hole
RAM Size :
1K x 8
Number of I/O :
12
HTS Code :
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Brand :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Tradename :
PIC
Series :
PIC® XLP™ 16F
Microchip
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Package :
Tube
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supplier Device Package :
14-PDIP
Datasheets
PIC16F1765-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1765-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:14, Package / Case:14-DIP (0.300, 7.62mm), Base Part Number:PIC16F1765, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16F1765-E/P pinout, PIC16F1765-E/P datasheet PDF, PIC16F1765-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1765-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.