PIC16F1764-E/SL
Mfr.Part #
PIC16F1764-E/SL
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14SOIC
Microcontrollers
Terminal Form :
Gull wing
RAM Size :
512 x 8
Data Bus Width :
8 bit
Screening Level :
TS 16949
DAC Channels :
yes
Mounting Style :
SMD/SMT
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Terminal Pitch :
1.27mm
Additional Feature :
ALSO OPERATES WITH 2.3VMIN @ 16MHZ
Width :
3.9mm
Published :
Terminal Position :
Dual
Base Part Number :
PIC16F1764
Package :
Tube
Speed :
32MHz
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Series :
PIC® XLP™ 16F
Frequency :
32MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Data Converter :
A/D 8x10b; D/A 1x5b, 1x10b
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Number of Terminations :
14
Product Status :
Active
Supply Voltage :
3V
EEPROM Size :
128 x 8
Length :
8.65mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Base Product Number :
PIC16F1764
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Data Converters :
A/D 8x10b, D/A 1x5b, 1x10b
Memory Size :
7kB
JESD-30 Code :
R-PDSO-G14
PWM Channels :
yes
Packaging :
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Supplier Device Package :
14-SOIC
Product :
MCU
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Number of I/O :
12
HTS Code :
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Number of ADC Channels :
8 Channel
On Chip Program ROM Width :
14
DAC Resolution :
5 bit, 10 bit
Has ADC :
Surface Mount :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
RoHS :
Details
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Height Seated (Max) :
1.75mm
Interface Type :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Number of I/Os :
12 I/O
Datasheets
PIC16F1764-E/SL
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1764-E/SL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F1764, Number of Terminations:14, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16F1764-E/SL pinout, PIC16F1764-E/SL datasheet PDF, PIC16F1764-E/SL amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1764-E/SL ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.