PIC16F1717-E/P
Mfr.Part #
PIC16F1717-E/P
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40DIP
Stock
1
In Stock :
1
Data Converter :
A/D 28x10b; D/A 1x5b, 1x8b
Series :
PIC® XLP™ 16F
Length :
53.213mm
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O :
35
Oscillator Type :
Internal
Number of ADC Channels :
28 Channel
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Qualification :
AEC-Q100
Package :
Tube
Supplier Device Package :
40-PDIP
Number of UART Channels :
Speed :
32MHz
Memory Size :
14kB
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
Dual
Has ADC :
yes
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Interface :
I2C, LIN, RS-232, SPI, UART, USART
Microchip
Data Converters :
A/D 28x10b; D/A 1x5b, 1x8b
Tradename :
Width :
14.732mm
Frequency :
32MHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
EEPROM Size :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
No
Base Part Number :
PIC16F1717
Number of PWM Channels :
2
Number of I/Os :
36 I/O
Height :
4.953mm
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Device Core :
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
RAM Size :
1K x 8
Interface Type :
I2C, LIN, RS-232, RS-485, SPI
Number of Terminations :
40
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Mounting Type :
Through Hole
Published :
2014
Factory Lead Time :
6 Weeks
Supply Voltage :
3V
Weight :
4.190003g
Base Product Number :
PIC16F1717
Packaging :
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
MICROCONTROLLER, RISC
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
RoHS :
Details
Brand :
Data Bus Width :
8B
Mount :
Through Hole
Number of Pins :
28
Number of USB Channels :
0
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of Timers/Counters :
5
Core Size :
8-Bit
Mounting Style :
Datasheets
PIC16F1717-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1717-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:PIC16F1717, Number of Terminations:40, Package / Case:40-DIP (0.600, 15.24mm), Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:28, PIC16F1717-E/P pinout, PIC16F1717-E/P datasheet PDF, PIC16F1717-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1717-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F1717-E/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1717-E/P Overview
PIC16F1717-E/P Features
The PIC16F1717-E/P microcontroller is packed with features that facilitate superior system design. These include an extensive 14KB of flash memory, a versatile 8-bit processor, and ample I/O options with 40 pins in a DIP (Dual In-line Package) format for easier prototyping and integration. It also supports enhanced peripherals such as multiple communication interfaces, including I2C, SPI, and UART, which allow for flexible data exchange and connectivity solutions. Additionally, the microcontroller is equipped with analog-to-digital converters (ADCs), comparators, and a range of programmable timers that expand its application potential across various fields.