PIC16F1713-E/SP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1713-E/SP
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SPDIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Base Part Number :
PIC16F1713
Terminal Position :
Dual
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Tradename :
PIC
Radiation Hardening :
No
Data Converters :
A/D 17x10b; D/A 1x5b, 1x8b
Data Converter :
A/D 17x10b; D/A 1x5b, 1x8b
Device Core :
PIC
Factory Lead Time :
6 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Number of I/Os :
25 I/O
Data Bus Width :
8B
Mount :
Through Hole
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Published :
Supply Voltage :
3V
Series :
PIC® XLP™ 16F
Number of PWM Channels :
2
Core Processor :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
28-SPDIP
RAM Size :
512 x 8
Product :
MCU
Package :
Tube
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Watchdog Timer :
yes
EEPROM Size :
Speed :
32MHz
Core Size :
8-Bit
Length :
34.671mm
Number of ADC Channels :
17
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Memory Size :
7kB
Base Product Number :
PIC16F1713
Width :
7.239mm
Brand :
Interfaces :
I2C/LIN/RS-232/RS-48
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Packaging :
Tube
Has ADC :
yes
Bit Size :
8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Oscillator Type :
Internal
Number of I/O :
25
Product Status :
Active
Number of Pins :
28
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
DMA Channels :
No
RoHS :
Details
Interface :
I2C, LIN, RS-232, SPI, UART, USART
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
28
Microchip
Number of Timers/Counters :
5
Mounting Style :
Height :
3.429mm
Program Memory Type :
Flash
Qualification :
AEC-Q100
Number of USB Channels :
Number of UART Channels :
1
Frequency :
32MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Datasheets
PIC16F1713-E/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1713-E/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F1713, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Pins:28, Number of Terminations:28, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16F1713-E/SP pinout, PIC16F1713-E/SP datasheet PDF, PIC16F1713-E/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1713-E/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F1713-E/SP
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1713-E/SP Overview
PIC16F1713-E/SP Features
  • High-precision 32 MHz internal oscillator.