PIC16F1709-I/SS
Mfr.Part #
PIC16F1709-I/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SSOP
Microcontrollers
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Supplier Device Package :
20-SSOP
Length :
7.5mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Tube
Height :
1.85mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
REACH SVHC :
No SVHC
Interfaces :
I2C/LIN/RS-232/RS-48
Data Converter :
A/D 12x10b; D/A 1x8b
Mount :
Surface Mount
Base Product Number :
PIC16F1709
Number of Timers/Counters :
5
RAM Size :
1K x 8
Memory Size :
14kB
Product Status :
Active
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Speed :
32MHz
Factory Lead Time :
8 Weeks
yes
Weight :
453.59237mg
Number of PWM Channels :
2
Width :
5.6mm
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Program Memory Type :
Flash
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of UART Channels :
1
Frequency :
32MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Package :
Tube
Number of I/Os :
18 I/O
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Number of ADC Channels :
12
Lead Free :
Lead Free
Series :
PIC® XLP™ 16F
Nominal Supply Current :
8μA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Qualification :
Data Converters :
A/D 12x10b; D/A 1x8b
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Style :
SMD/SMT
yes
Interface :
I2C, LIN, RS-232, SPI, UART, USART
Base Part Number :
PIC16F1709
Brand :
Microchip Technology / Atmel
EEPROM Size :
Address Bus Width :
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Supply Voltage :
3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
PIC16F1709-I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1709-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:20, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:20, Base Part Number:PIC16F1709, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), PIC16F1709-I/SS pinout, PIC16F1709-I/SS datasheet PDF, PIC16F1709-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1709-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.