PIC16F1708-I/SO
Mfr.Part #
PIC16F1708-I/SO
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SOIC
Stock
601
In Stock :
601
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Base Product Number :
PIC16F1708
Supply Voltage :
3.3V
DAC Resolution :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Nominal Supply Current :
8μA
# I/Os (Max) :
18
Typical Operating Supply Voltage :
2.3 → 5.5 V
Device Core :
PIC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Interface Type :
I2C/SPI/USART
Address Bus Width :
8B
Mounting Type :
Surface Mount
Dimensions :
12.8 x 7.5 x 2.35mm
RoHS :
Details
Operating Temperature (Min) :
-40C
Packaging :
Tube
Oscillator Type :
Internal
Number of SPI Channels :
1
Number of USB Channels :
1
Terminal Position :
Dual
8-bit Microcontrollers - MCU
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package Type :
SOIC W
Pin Count :
20
Number of Timers/Counters :
5
CPU Family :
20
Number of Ethernet Channels :
0
Factory Lead Time :
7 Weeks
Total Internal Ram Size :
0.5KB(kB)
Frequency :
32MHz
Bit Size :
8
Number of I2C Channels :
Base Part Number :
PIC16F1708
Brand :
Microchip Technology / Atmel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rad Hardened :
No
Clock Freq :
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Number of I/Os :
18 I/O
DMA Channels :
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Published :
2007
Has ADC :
yes
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Supplier Device Package :
20-SOIC
Programmable :
Number of ADC Channels :
12
Package :
Tube
Operating Supply Voltage (Min) :
2.3(V)
Interfaces :
EUSART/I2C/SPI
Operating Temperature Classification :
Industrial
Tradename :
RAM Size :
512 x 8
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Number of UART Channels :
Speed :
32MHz
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Style :
SMD/SMT
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting :
Surface Mount
Instruction Set Architecture :
RISC
Qualification :
ROM (words) :
Series :
PIC® XLP™ 16F
Memory Size :
7kB
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Data Converter :
A/D 12x10b; D/A 1x8b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
REACH SVHC :
No SVHC
Length :
12.8mm
Family Name :
PIC16F
Operating Temperature (Max) :
85C
Device Core Size :
8(b)
Number of Timers - General Purpose :
5
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Data Converters :
A/D 12x10b, D/A 1x8b
Data Bus Width :
Terminal Form :
Gull wing
Number of PWM Channels :
2
Height :
2.35mm
Number of Pins :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
EEPROM Size :
Width :
7.5mm
Datasheets
PIC16F1708-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1708-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:20, Base Part Number:PIC16F1708, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Pins:20, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, PIC16F1708-I/SO pinout, PIC16F1708-I/SO datasheet PDF, PIC16F1708-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1708-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.