PIC16F1707-E/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1707-E/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Core Processor :
PIC
Mounting Style :
Through Hole
Power Supplies :
2.5/5V
Number of Programmable I/O :
18
Product Status :
Active
Base Product Number :
PIC16F1707
Data Bus Width :
8B
Memory Size :
3.5kB
Interface :
I2C, LIN, RS-232, SPI, UART
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
EEPROM Size :
Data Converters :
A/D 8x10b
Number of I/Os :
18 I/O
Packaging :
Tube
DMA Channels :
No
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package :
Tube
Core Size :
8-Bit
Supplier Device Package :
20-PDIP
Bit Size :
8
Mounting Type :
Through Hole
Frequency :
32MHz
Length :
53.213mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Microchip
Package / Case :
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Max Operating Temperature :
125 °C
Height :
4.953mm
Min Operating Temperature :
-40 °C
CPU Family :
PIC
Max Frequency :
32 MHz
Tradename :
Qualification :
AEC-Q100
Series :
PIC® XLP™ 16F
Mount :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Has ADC :
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Speed :
32MHz
Width :
14.732mm
Brand :
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI
PWM Channels :
yes
Factory Lead Time :
6 Weeks
Interfaces :
I2C/LIN/RS-232/RS-48
Number of ADC Channels :
8
Oscillator Type :
Internal
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Number of Terminations :
20
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of Pins :
20
Terminal Position :
Dual
Base Part Number :
PIC16F1707
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Max Supply Voltage :
5.5 V
Radiation Hardening :
No
RAM Size :
256 x 8
Watchdog Timer :
Data Converter :
A/D 8x10b
Program Memory Type :
Flash
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Min Supply Voltage :
2.3 V
Number of Timers/Counters :
3
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Number of I/O :
18
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Published :
RoHS :
Details
Device Core :
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of UART Channels :
Supply Voltage :
3V
Memory Type :
Flash
Core Architecture :
Terminal Pitch :
2.54mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of USB Channels :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Datasheets
PIC16F1707-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1707-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:20-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Terminations:20, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Pins:20, Base Part Number:PIC16F1707, PIC16F1707-E/P pinout, PIC16F1707-E/P datasheet PDF, PIC16F1707-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1707-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.