PIC16F1704-I/ST
Mfr.Part #
PIC16F1704-I/ST
Package / Case
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14TSSOP
RAM Size :
512 x 8
Number of UART Channels :
1
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Mounting Type :
Surface Mount
8-Bit
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Number of Pins :
14
Package / Case :
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Device Core Size :
8(b)
Mounting Style :
SMD/SMT
Operating Temperature (Max) :
85C
Data Converter :
A/D 8x10b; D/A 1x8b
Pin Count :
14
Number of I/Os :
12 I/O
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supply Voltage :
3.3V
Number of PWM Channels :
2
Number of Timers/Counters :
5
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Package Type :
TSSOP
Height :
1.05mm
Programmable :
yes
RoHS :
Details
Qualification :
Published :
Operating Temperature (Min) :
-40C
Frequency :
32MHz
Number of Terminations :
Mounting :
Surface Mount
Instruction Set Architecture :
RISC
Number of I/O :
12
ROM (words) :
Core Processor :
PIC
Total Internal Ram Size :
0.5KB(kB)
Memory Size :
7kB
Width :
4.5mm
EEPROM Size :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Rad Hardened :
No
Tradename :
PIC
Length :
5.1mm
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Data Converters :
A/D 8x10b, D/A 1x8b
Supplier Device Package :
14-TSSOP
yes
Base Product Number :
PIC16F1704
Interface Type :
I2C/SPI/USART
Oscillator Type :
Internal
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Operating Temperature Classification :
Industrial
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Radiation Hardening :
Speed :
32MHz
DAC Resolution :
8
Base Part Number :
PIC16F1704
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Data Bus Width :
8B
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Microchip
Packaging :
Tube
Operating Supply Voltage (Min) :
2.3(V)
Number of Timers - General Purpose :
5
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Device Core :
# I/Os (Max) :
12
Interfaces :
EUSART/I2C/SPI
CPU Family :
Series :
PIC® XLP™ 16F
Bit Size :
Watchdog Timer :
Factory Lead Time :
11 Weeks
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA