PIC16F15276-E/PT
Mfr.Part #
PIC16F15276-E/PT
Package / Case
TQFP-44
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 44TQFP
Microcontrollers
Microchip
Series :
PIC® 16F
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Mounting Style :
Through Hole
Interface Type :
I2C, SPI, UART
EEPROM Size :
Package :
Tray
Product :
MCU
Connectivity :
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Packaging :
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V
Product Type :
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Number of ADC Channels :
28 Channel
Package / Case :
TQFP-44
Number of I/Os :
35 I/O
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed :
32MHz