PIC16F15276-E/P
Mfr.Part #
PIC16F15276-E/P
Package / Case
PDIP-40
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40DIP
Stock
569
In Stock :
569
Microcontrollers
Product :
MCU
RoHS :
Details
Package / Case :
PDIP-40
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package :
Tube
Base Product Number :
PIC16F15276
Mounting Style :
Through Hole
Number of Timers/Counters :
1 x 8 bit, 2 x 16 bit
Core Processor :
PIC
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Mounting Type :
Through Hole
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Series :
PIC® 16F
RAM Size :
2K x 8
Speed :
32MHz
Program Memory Size :
28 kB
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V