PIC16F15274-E/MP
Mfr.Part #
PIC16F15274-E/MP
Package / Case
40-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40QFN
Stock
547
In Stock :
547
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V
Series :
PIC® 16F
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Speed :
32MHz
Data Converters :
A/D 28/2x10b
Packaging :
Tube
Product Status :
Active
Number of I/O :
35
RAM Size :
512 x 8
Package :
Tube
Package / Case :
40-VFQFN Exposed Pad
Microchip
Base Product Number :
PIC16F15274
RoHS :
Details
Program Memory Size :
7KB (7K x 8)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)