PIC16F15256-E/SS
Mfr.Part #
PIC16F15256-E/SS
Package / Case
SSOP-28
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SSOP
Microcontrollers
Number of I/O :
24
Data Converters :
A/D 17/2x10b
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V
8-bit Microcontrollers - MCU
Product :
MCU
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
EEPROM Size :
Packaging :
Tube
Oscillator Type :
Internal
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Data Bus Width :
8 bit
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Base Product Number :
PIC16F15256
Package / Case :
SSOP-28
Package :
Tube
Number of ADC Channels :
17 Channel
Speed :
32MHz
Number of Timers/Counters :
1 x 8 bit, 2 x 16 bit
RAM Size :
2K x 8
Program Memory Size :
28 kB
Number of I/Os :
24 I/O
Core Processor :
PIC
Mounting Style :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
PIC® 16F