PIC16F15255T-I/STX
Mfr.Part #
PIC16F15255T-I/STX
Package / Case
28-VFQFN Exposed Pad
Description
14KB FLASH, 1GB RAM, 10B ADC, 2X
Supplier Device Package :
28-VQFN (4x4)
8-bit Microcontrollers - MCU
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Packaging :
Reel
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
EEPROM Size :
Series :
PIC® 16F
RAM Size :
1K x 8
Base Product Number :
PIC16F15255
Data Converters :
A/D 17/2x10b
Connectivity :
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Package / Case :
28-VFQFN Exposed Pad
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Speed :
32MHz
Number of I/O :
24
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V
Program Memory Size :
14KB (14K x 8)
Product Status :
Active
14KB (14K x 8) FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 16F Series 28-VFQFN Exposed Pad
PIC16F15255T-I/STX Overview
This Microcontroller comes in a 28-VFQFN Exposed Pad package. This Microcontroller has 24 I/Os. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. The MCU is based on the 8-Bit core. This Microcontroller's program memory type is FLASH. The Microcontroller runs in -40°C ~ 85°C (TA) Operating Temperature. Microcontroller runs in PIC® 16F Series. The size of the program memory of Microcontroller is 14KB (14K x 8). MCU is powered by PIC Core Processor.