PIC16F15244-E/REB
Mfr.Part #
PIC16F15244-E/REB
Package / Case
VQFN-20
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20VQFN
Packaging :
Tray
Number of I/O :
17
Mounting Type :
Surface Mount
Program Memory Size :
7 kB
Number of I/Os :
17 I/O
RAM Size :
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V
Microchip
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Base Product Number :
PIC16F15244
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Mounting Style :
SMD/SMT
Oscillator Type :
Internal
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package :
Tray
Supplier Device Package :
20-VQFN (3x3)
Speed :
32MHz
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RoHS :
Details
Series :
PIC® 16F, Functional Safety (FuSa)