PIC16F15244-E/P
Mfr.Part #
PIC16F15244-E/P
Package / Case
PDIP-20
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20DIP
Mounting Type :
Through Hole
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RAM Size :
512 x 8
Package / Case :
PDIP-20
Brand :
Microchip Technology / Atmel
RoHS :
Details
Series :
PIC® 16F, Functional Safety (FuSa)
Supplier Device Package :
20-PDIP
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of I/Os :
17 I/O
EEPROM Size :
Data Converters :
A/D 12/2x10b
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Base Product Number :
PIC16F15244
Product Status :
Active
Program Memory Type :
Flash
Speed :
32MHz
Core Size :
8-Bit
Mounting Style :
Through Hole
Package :
Tube
Program Memory Size :
7 kB
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V