PIC16F15243-E/REB
Mfr.Part #
PIC16F15243-E/REB
Package / Case
VQFN-20
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20VQFN
Microcontrollers
RoHS :
Details
Mounting Type :
Surface Mount
Program Memory Size :
3.5 KB
Series :
PIC® 16F, Functional Safety (FuSa)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
EEPROM Size :
Packaging :
Tray
Number of I/Os :
17 I/O
Microchip
Package / Case :
VQFN-20
Supplier Device Package :
20-VQFN (3x3)
Base Product Number :
PIC16F15243
RAM Size :
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of I/O :
17
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Oscillator Type :
Internal
Data Converters :
A/D 12/2x10b
Package :
Tray
Core Processor :
PIC
Data Bus Width :
8 bit
Speed :
32MHz