PIC16F15243-E/P
Mfr.Part #
PIC16F15243-E/P
Package / Case
PDIP-20
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20DIP
Stock
50
In Stock :
50
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Data Bus Width :
8 bit
Packaging :
Tube
8-Bit
RoHS :
Details
Supplier Device Package :
20-PDIP
EEPROM Size :
Package / Case :
PDIP-20
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Base Product Number :
PIC16F15243
Number of I/Os :
17 I/O
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V
Speed :
32MHz
Package :
Tube
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Product Status :
Active
Program Memory Size :
3.5 KB
Number of I/O :
17
Series :
PIC® 16F, Functional Safety (FuSa)