PIC16F15225-E/SL
Mfr.Part #
PIC16F15225-E/SL
Package / Case
SOIC-14
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14SOIC
Base Product Number :
PIC16F15225
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Number of I/Os :
11 I/O
Microchip
Data Bus Width :
8 bit
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Product Status :
Active
Packaging :
Tube
Package :
Tube
Series :
PIC® 16F
Product :
MCU
RAM Size :
1K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
8-bit Microcontrollers - MCU
Oscillator Type :
Internal
Data Converters :
A/D 9/2x10b
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V
Speed :
32MHz
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Mounting Style :
SMD/SMT
Supplier Device Package :
14-SOIC
Program Memory Size :
14 kB
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of I/O :
11
Package / Case :
SOIC-14
Core Processor :
PIC
Datasheets
PIC16F15225-E/SL
Microchip Technology PIC16F15225-E/SL
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F15225-E/SL Overview
PIC16F15225-E/SL Features
  • 8-bit PIC microcontroller with 14KB flash memory.
  • Low power consumption with multiple sleep modes for energy efficiency.
  • Enhanced programmability with self-programmable under software control.
  • Wide operating voltage range (2.3V to 5.5V), making it versatile for various hardware environments.